Ahoj,

 volám sa Patrícia a založila som projekt Čierna mačka nosí šťastie. 

Začalo to v roku 2020 vydaním veršovaného príbehu o čiernom mačiatku, ktorým sa snažím poukázať na nezmyselnosť povier o čiernych mačkách prinášajúcich smolu. Všetky mačky bez ohľadu na farbu kožúška dokážu človeku priniesť radosť a lásku. Žiaľ, ešte stále v dnešnej dobe mnohí ľudia veria poverám alebo dokonca mačkám úmyselne ubižujú.

V roku 2022 som vydala spoločenskú hru Zachráň mačky z ulice, ktorá má priblížiť už deťom v útlom veku myšlienku ochrany zvierat a starostlivosti o živé tvory. Hra poukazuje nielen na potrebu starostlivosti o zvieratá, ale pravidlá hry učia deti aj vzájomnej spolupráci.

Situácia s ochranou zvierat je na Slovensku zlá. Verím, že jednou z ciest, ako ju zlepšiť, je učiť už mladú generáciu láske a starostlivosti o zvieratá. 


Príbeh čierneho mačiatka vznikol na základe skutočného príbehu, ktorý, paradoxne, odštartovala mačka biela.

Ako to celé začalo?

Ako mačkár a samostatný mačací záchranár sa už nejakú dobu stretávam s tou tmavou stránkou ľudskej povahy, ľahostajnosťou a ubližovaním, ktoré mačky musia znášať.  Príbeh, ktorý spustil myšlienku Čiernej mačky nebol iný ako ostatné, bol však smutný a nemal dobrý koniec. Príbeh čierneho mačiatka vznikol na základe skutočného príbehu, ktorý, paradoxne, odštartovala mačka biela. Príbehu, v ktorom chlad neznámej ruky siahol na spoločné šťastie mačky a človeka. Hoci to nebol môj vlastný príbeh, niesol sa ťažko. V tej chvíli prišiel na rad papier a pero. A postupom času začal príbeh nadobúdať knižnú podobu. 

Cesta knižky

Trvalo dlho, kým knižka prešla od prvých veršov do ucelenej knižnej podoby. Veľakrát som premýšľala, či to má význam. No zakaždým, keď som si niekde vonku kládla túto otázku, mi čierna mačka prešla cez cestu. Bolo to ako znamenie, že sa oplatí usilovať o ich lepší život. Že musíme poukázať a nahlas povedať, ako sa k mačkám mnohí správajú, ubližujú im a že sme to my, kto to musí zmeniť. Tá čierna mačka mi vždy dodala nádej a odvahu.

Do knižky som vložila svoju lásku k zvieratám a tak dúfam, že aj tento malý príbeh sa pričiní k tomu, aby príbehy mačiek, podobné či rôzne od príbehu čierneho mačiatka, nezostali zabudnuté. Aby ste aj vy v ťažkých chvíľach cítili, že v tom nie ste sami. Aby príbehy mačiek boli hnacím motorom v boji proti neprávostiam. Aby boli súčasťou zmeny v zaobchádzaní so zvieratami, po ktorej tak všetci túžime.

Hra Zachráň mačky z ulice

Spoločenská hra Zachráň mačky z ulice je pre mňa cestou, ako naučiť deti a novú generáciu tomu, ako zaobchádzať s mačkami, zvieratmi a ako sa správať navzájom voči sebe. Čím viac deťom ukážeme túto cestu, tým bude naša budúcnosť, ale aj budúcnosť mačiek a zvierat, svetlejším miestom. 

Je na nás, aby sme vychovali generáciu, ktorá bude lepšia ako tá naša. Verím, že aj hra Zachráň mačky z ulice je jeden zo spôsobov, ako rozsvietiť svetielko lásky a nádeje v mnohých z nás.