Ahoj,

volám sa Patrícia a v roku 2020 som založila projekt Čierna mačka nosí šťastie. Začalo to vydaním veršovaného príbehu o čiernom mačiatku, ktorým sa snažím poukázať na nezmyselnosť povier o čiernych mačkách prinášajúcich smolu. Všetky mačky bez ohľadu na farbu kožúška dokážu človeku priniesť radosť a lásku. Žiaľ, ešte stále v dnešnej dobe mnohí ľudia veria poverám alebo dokonca mačkám úmyselne ubižujú.

V roku 2022 som vydala spoločenskú hru Zachráň mačky z ulice, ktorá má priblížiť už deťom v útlom veku myšlienku ochrany zvierat a starostlivosti o živé tvory.  Hravou, zábavnou a pochopiteľnou formou. Hra poukazuje nielen na potrebu starostlivosti o zvieratá, ale pravidlá hry učia deti aj vzájomnej spolupráci.

Situácia s ochranou zvierat je na Slovensku zlá. Verím, že jednou z ciest, ako ju zlepšiť, je učiť už mladú generáciu láske a starostlivosti o zvieratá. 


Vznik knižky

Príbeh čierneho mačiatka vznikol na základe skutočného príbehu, ktorý, paradoxne, odštartovala mačka biela. Príbehu, ktorý nemal šťastný koniec. Príbehu, v ktorom chlad neznámej ruky siahol na spoločné šťastie mačky a človeka. Hoci to nebol môj vlastný príbeh, niesol sa ťažko. A ako to už častokrát býva, keď človek nevie stráviť bezmocnosť a zlo, príde na rad papier a pero. 


Veršovaný príbeh

Prvé napísané verše boli reakciou na bezmocnosť a neprávosti, ktoré sa udiali. No keď sa text začal nabaľovať, príbeh začal nadobúdať knižnú podobu. A prečo veršovaná forma? Rada tvorím, skúmam slová a náš bohatý jazyk si zaslúži našu pozornosť. 


Cesta knižky 

Trvalo dlho, kým knižka prešla od prvých veršov do ucelenej knižnej podoby. Cez korektúry, cez ruky ilustrátorky až prípravu do tlače. Veľakrát som premýšľala, či má celý tento proces význam. Veľakrát som si hovorila, či nie je zbytočné písať knižku o čiernom mačiatku. Koho bude tento príbeh zaujímať? Má to vôbec význam? 

Zakaždým, naozaj zakaždým, keď som si kládla túto otázku, mi čierna mačka prešla cez cestu. A zakaždým mi tá čierna mačka dodala nádej a odvahu. Veď kvôli nim sa oplatí bojovať o ich životy, práva a dôstojný život každý jeden deň. Do knižky som vložila svoju lásku k zvieratám a tak dúfam, že aj tento malý príbeh sa pričiní k tomu, aby  príbehy mačiek, podobné či rôzne od príbehu čierneho mačiatka, nezostali zabudnuté. Aby ste aj vy v ťažkých chvíľach cítili, že v tom nie ste sami a podobné trápenia prežívame viacerí. Aby príbehy mačiek boli hnacím motorom v boji proti neprávostiam. Aby boli súčasťou zmeny v zaobchádzaní so zvieratami, po ktorej tak všetci túžime. 


Príbeh pokračuje...

Zachráň mačky z ulice

Z dielne Čiernej mačky vzišla aj spoločenská hra. To, čo sa snažím odovzdať čitateľovi v knižnej podobe, nadobudlo viac grafickú a hravú formu. Myšlienka však zostáva rovnaká.